Αρχική Forum Σειρές Κάτοχοι Πνευματικών Δικαιωμάτων
Κεντρικό Μενού
Τυχαία ταινία
Mini Chat
Τοπ Σχολιαστές
Τετάρτη, 23.05.2018, 02:16
[ New messages · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum teniesonline.ucoz.com » Συζήτηση » Γενική Συζήτηση » Συζήτηση για την ταινία Mother! (2017)
Συζήτηση για την ταινία Mother! (2017)
txc2004Date: Σάββατο, 17.02.2018, 23:28 | Message # 1
Group: moderator
Status: Offline
Αυτή είναι μια συζήτησή που άνοιξε με βάση τα σχόλια 33-34-39-40 στην ταινία Mother! / Μητέρα! (2017).

Το αν το έγραψες μόνο για φιγούρα το είπα για να αποκλείσω το ενδεχόμενο αυτό, γιατί πολλά άτομα αφήνουν σχόλια χωρίς κανένα νόημα και λόγο και καταλαβαίνεις από την ασχετοσύνη των μηνυμάτων ότι ούτε καν έχουν δει την ταινία...

Αφού είσαι εδώ όμως και απαντάς όμορφα, κόσμια και ότι ήταν από αγανάκτηση, τότε οκ καταλαβαίνω την μορφή που είχε σχόλιό σου και το σέβομαι και θέλω να δω τι είναι αυτό που βλέπεις και δεν θεωρείς σωστό, γιατί δεν βλέπω κάτι...

Σαφώς και δεν μπορούμε να σχολιάσουμε όλη την ταινία αλλά πραγματικά θέλω να μάθω γιατί θεωρείς βλασφημιά την ταινία από την πλευρά του Javier Bardem που συμβολίζει τον Θεό, γιατί συμβολικά είναι, μεταφορά και σαφώς ένα τέτοιο θέμα, στην πραγματικότητα το μεγαλύτερο όλον θέμα Τον Θεό, κανένα βιβλίο καμιά ταινία δεν θα φτάσει να τον περιγράψει τέλεια, γι αυτό προσπαθούμε από αυτό που βλέπουμε να κρατήσουμε αυτό που πραγματικά μας δείχνει και όχι αυτό που φαίνεται...

Αν κάποιος δει απλώς την ταινία χωρίς να ξέρει τι βλέπει, το πρώτο που σκέφτεται είναι ότι ή αυτός έχει σαλέψει η αυτός που έφτιαξε την ταινία, έως ότου δει τι διαπραγματεύεται η ταινία το είχα γράψει εδώ τότε μπαίνουν όλα σε μια σειρά και κατανοείς τι ήταν αυτό που είδες και πόσο σωστά ήταν...

Τώρα στην ταινία υπάρχουν 3 χαρακτήρες αυτός της Γης αυτός του Θεού και αυτός του Ανθρώπου...

Είπαμε δεν θα σχολιάσουμε όλη την ταινία γι αυτό θα κρατήσουμε μόνο τον χαρακτήρα του Θεού...

Στην πραγματικότητα αυτός ο χαρακτήρας ήταν ο πιο απλός από όλους και θέλησε να μας δείξει κυρίως πόσο σπλαχνικός είναι ο Θεός και την ατελείωτη αγάπη που έχει για τους ανθρώπους...

Έτσι λοιπόν βλέπουμε να του ζητά ένας άγνωστος να μπω στο σπίτι σου; ναι Του λέει, αργότερα να φέρω και την γυναίκα μου; Ναι και πάλι, μετά μπήκαν τα παιδιά με το έτσι θέλω και ένας σωρό άλλος κόσμος ούτε δυσανασχέτησε ούτε τίποτα παρακαλώ περάστε Τους είπε, θέλουμε να φάμε του λένε φάτε Τους λέει, θέλουμε να πάρουμε αυτό του λένε πάρτε το Τους λέει, ακόμη και αν αυτό έχει επιπτώσεις και δυσανασχετεί η Γη γιατί της προκαλεί ζημιά, ο Θεός δεν θέλει να πει σε κανέναν όχι γιατί τους αγαπάει όλους σαν παιδιά του και δεν ξεχωρίζει κανέναν...

Πραγματικά δεν βλέπω κάτι που να τον βλασφημεί στην παραπάνω εικόνα, ίσα ίσα βλέπω μια άριστη μεταφορά...
Αυτό δεν είναι για σένα ο Θεός? δεν είναι σπλαχνικός στοργικός δεν πιστεύεις ότι αγαπάει τους ανθρώπους σαν να είναι όλοι παιδιά του?

Δεν θα έδινε οτιδήποτε όπως κι έγινε με τον Υιό του?

Οκ για να μην μπερδευόμαστε όμως και να θυμίσουμε ότι είναι ταινία, στην παρούσα ταινία δεν ήταν ο σκοπός να κάνει μια γλυκανάλατη ταινία για όλη την οικογένεια που κατεβαίνουν τα αγγελάκια από τον ουρανό σώνουν τους ανθρώπους και όλα καλά, μετέφερε με ένα ωμό χύμα τρόπο την συμπεριφορά του Ανθρώπου, γιατί ναι είναι αλήθεια ο άνθρωπος φέρετε έτσι...

Μήπως αυτό είναι που σε μπέρδεψε και θεωρείς την ταινία μην αντιπροσωπευτική στην εικόνα του Θεού?

Αυτό όμως ανήκει στην πλευρά του ανθρώπου και είπαμε θα μιλήσουμε μόνο για την πλευρά του Θεού...

Πιστεύεις ότι ο θεός δεν έχει απεριόριστη αγάπη προς όλους μας και όλους μας βλέπει το ίδιο και είναι εκεί να μας δώσει ότι ζητήσουμε αν πιστέψουμε σε αυτόν?

Γιατί εγώ αυτά βλέπω στην παραπάνω ταινία...

Ναι διάβαζα την βίβλο στην ηλικία 15 ίσως και μικρότερος και κατηχητικό είχα πάει και Βιογραφίες Αγίων διάβαζα και κομποσκοίνια φορούσα κτλ...

Αυτά όμως δεν αρκούν να γνωρίσεις τον Θεό, γιατί πρώτα από όλα αν μπορούσε να γνωρίζει κάποιος τον θεό, να τον βρει, από την γραφή κτλ τότε αυτά τα βιβλία δεν θα υπήρχαν, θα είχαν καεί...

Δεν πρέπει να αρκείτε κάποιος μόνο ότι διαβάζει, πρέπει και να τα βιώνει, γι αυτό αν κάποιος θέλει να γνωρίσει πραγματικά τον Θεό πρέπει να το κάνει βιωματικά με τις δικές του αισθήσεις όποιες και αν είναι αυτές, με τον δικό του τρόπο...

Συνήθως οι περισσότεροι μιλάνε για κάτι που άκουσαν διάβασαν κάπου κάποτε και τα μεταφέρουν και τα ποστάρουν και δίνουν συμβουλές και γίνονται δάσκαλοι, ενώ στην πραγματικότητα ούτε που έχουν ιδέα οι ίδιοι για το αντικείμενο το οποίο μιλάνε...

Εγώ μιλάω πάντα βιωματικά...
Forum teniesonline.ucoz.com » Συζήτηση » Γενική Συζήτηση » Συζήτηση για την ταινία Mother! (2017)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Πρόσφατες Αναρτήσεις
Forum
Πρόσφατα σχόλια